T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kayseri Müftülüğü

16.11.2020

MEHMED ZAHİD KOTKU - İPEK DİYANET EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ DUALARLA AÇILDI

Melikgazi Belediyesi ve Hayırsever Merhum Dr. Sami İpek işbirliği ile Melikgazi İlçesi Esentepe Mahallesi Taha Carım Bulvarında bulunan mülkiyeti Melikgazi Belediyesine ait 2 bin 100 metrekare alanda inşa edilen “Mehmet Zahid Kotku - İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi”  dualarla açıldı.

 

Program Hunat Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Abdullah İslam tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Geçtiğimiz hafta herkesin hayırseveri Dr. Sami İpek'i kaybettikleri için hüzünlü ve buruk bir açılış yaptıklarını hatırlatan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu şunları söyledi:
 

“13 Kasım tarihinde Mehmet Zâhid Kotku Efendi rahmet etmiş. Bugün vefat ettiği gün olduğu için Rahmetli Sami Abi bugün açalım demişti. Rahmetli Sami Abi'yi geçtiğimiz pazar günü defnettik. Çok şükür sözümüzü tuttuk ve bugün bu güzel hayır eseri hayata geçti. Güzel bir hayra vesile olduk. Kadınlarımıza ve gençlerimize faydalı olacak nezih, eşine az rastlanır bir merkez oldu. Burası çeşitli sosyal ve kültürel çalışmaların yapılacağı yer olacak. Rabbim Sami Abi'yi yaptırdığı bu güzel tesise ismini de verdiği İslam Âlimi Mehmed Zâhid Kotku'ya kendisini komşu eylesin. Burada emeği olan tüm mesai arkadaşlarıma ve tüm hayırseverlere ilçemize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim. Melikgazi'mize hayırlı olsun.”
 

İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven ise, “Bizim en büyük destekçilerimiz başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bütün İlçe Belediye Başkanlarımızdır. Bizlerin önünü açıyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ben İl Müftüsü olarak göreve başladığım günden bu güne bu bölgede gerçekten bodrumlarda hizmet alan hanımefendiler bir tarafından romatizma şikayetiyle bizlere geliyorlardı, diğer bir taraftan da bodrum katlardaki rutubet durumunu bizlere söylüyorlardı. Burası mekan olarak belediyemizin bir yeridir. Daha önce Melikgazi Belediye Başkanı iken Memduh Başkanımızla da burayı konuşmuştuk. “Bir hayırsever bulduğumuz zaman buraya yapalım” diyorduk. Bu hayır merhum Sami İpek abimize nasip oldu. Bizler sadece ve sadece Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi vermiyoruz. Aynı zamanda o mahallenin hanımefendilerinin bir araya geldiği, manevi anlamda rehabilite oldukları, psikolojik olarak bir takım sıkıntıları paylaşarak giderebildikleri yerlerdir. Son 5 yıldır Kayserimiz başta olmak üzere bütün ülkemizde 04-06 yaş Kur’an kurslarında on binlerce evladımız Kur’an-ı Kerim öğreniyor, değerler eğitimi, din ve ahlak eğitimi almaktadırlar. Bu sebeple oraların geleceğimiz olduğuna, bu topraklarda yeniden evlatlarımızın dinine ve imanına saygılı ve sevdalı gençler olarak yetişmesi için en önemli mekânlar olduğuna inanıyorum. Ben bu bağlamda bütün alt yapı hizmetlerini gerçekleştiren ve hayırseverimizle bağlantı kurarak bu hayır eserinin bu hale gelmesinde en büyük katkısı ve desteği olan Melikgazi Belediye Başkanımız Dr. Mustafa Palancıoğlu Bey'e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tabi ki hayırseverlerimizin başımızın üstünde yeri var. Kayserimiz hayırseverler şehridir. Sami abi ile de hem bu Kur’an kursumuzun ve Diyanet Kültür Merkezimizin temelinin atılışında hem daha önceki zamanlarda hem de bu süreç içerisinde çeşitli vesilelerle bir araya geldik. Güzel insanlar geride güzel eserler bırakırlar. Ben öyle inanıyorum ki Allah Teâla Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in müjdesi gereği cami ve eğitim hizmeti veren bu tür yerleri yapanlara ahirette köşkler yapıyor. Bundan daha güzelini Yüce Mevla Sami abiye cennette ikram edecektir inşaallah. Ayrıca isminin Mehmet Zahid Kotku olması da önemlidir. Bu ülkede özellikle üniversite öğrencileri başta olmak üzere okuyan insanlara hizmet götüren, okuyan insanların ilim ve irfan ehli olmalarını, dindar olmalarını sağlamak için İstanbul başta olmak üzere her tarafta hizmet eden bir geleneğin devamcısıydı. Onun için Yüce Mevla Mehmet Zahid Kotku hocamıza da rahmetler eylesin. Başta merhum Sami İpek abimiz olmak üzere hepimizi Mehmet Zahid Kotku hocamıza ve Peygamberimiz (s.a.s.)’e komşu eylesin inşallah. Yüce Mevla hayır ve hasenatta yarışan ve aynı zamanda yardım yaparak Rabbimizin affına, mağfiretine ve rızasına nail olan kullarından eylesin. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun."diyerek sözlerini tamamladı.

 

Merkezin kısa sürede hayata geçmesinde emeği çok olan Başkan Mustafa Palancıoğlu'na teşekkür eden Hayırsever Dr. Sami İpek'in oğlu Ali İpek ise, “Diyanet Eğitim Merkezimizin açılışını yaptığımız bu buruk günde babamın en büyük dileğini hayata geçirdik. Mehmed Zâhid Kotku-İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezini kısa zamanda hayata geçiren Mustafa Palancıoğlu Başkanımıza çok teşekkür ederim. Her daim bu güzel merkezde hayırlı işler yapılmasını diliyorum. Hayırlı olsun” dedi.

 

Daha sonra sırasıyla Vali Vekili ve Vali Yardımcısı M. Nail Anlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız ve İsmail Tamer Beyler birer konuşma yaptılar.

 

Protokol konuşmaları sonrası Melikgazi İlçe Müftüsü Ahat Taşçı tarafından dua yapıldı. Akabinde protokol tarafından kurdele kesilerek Mehmet Zahid Kotku - İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi hizmete açıldı.

 

Mehmet Zahid Kotku - İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi'nde: Kadın ve çocukların bir araya geleceği, Kayseri'deki en güzel projelerden bir tanesi olacak Mehmed Zâhid Kotku-İpek Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezinin giriş katında 04-06 yaş dönemindeki çocukların zihinsel, duygusal, sosyal, dinî ve ahlakî gelişimini destekleyen sınıf ve oyun odaları, 1. katta ise hanımların dini ve ahlaki eğitimlerine yönelik sınıflar ile toplu etkinliklerin yapılabileceği çok amaçlı salon ve kütüphane bulunuyor.

 

Açılış törenine AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Vekili ve Vali Yardımcısı Hüseyin Nail Anlar, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Hayırsever Dr. Sami İpek'in oğlu Ali İpek ve davetliler katıldı.