T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kayseri Müftülüğü

21.08.2020

HACI MEHMET ÇOLAKBAYRAKDAR CAMİİ DUALARLA İBADETE AÇILDI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın merhum amcası Hacı Mehmet Çolakbayrakdar adına evlatları tarafından Zümrüt Mahallesi'nde yaptırılan Hacı Mehmet Çolakbayrakdar Camii 21.08.2020 Cuma günü düzenlenen törenle ibadete açıldı.
 

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Çolakbayrakdar, Kayseri'yi hayırseverler şehri olarak niteleyerek, “Rahmetli amcam, hayattayken birçok hayır işini yapmak bizzat kendisine nasip oldu. Hayattayken yapmak istediği işlerden bir tanesi de cami yaptırmaktı. Bugün burada maalesef açılışını göremedi. Allah mekânını cennet etsin. Bu caminin yapılacağı yeri hayattayken görmüştü ama inşaatı sırasında rahmetli oldu. İnşaatını tamamlamakta evlatlarına kaldı. Allah razı olsun onlar da kalan hayrı nihayete erdirdiler ve bugün açılışını yapıyoruz. İnşallah bundan sonrada amcamdan kalan bu hayır yapma mirası evlatlarında devam eder ve onlar bu noktada bayrağı devir alırlar” dedi.

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Kayseri'yi daha iyi yerlere taşımak için yoğun gayret gösterdiklerini belirterek, “Değişik şehirler değişik şekilde anılır. Kayseri'miz hayırseverler şehridir. İşte onlardan birisini hep beraber burada görüyoruz. Büyüğümüzü rahmetle anıyorum. Bu güzel eserin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise Kayseri'nin hayırseverlerle özdeşleştiğine dikkat çekerek, “Rahmetli Hacı amcayı hepimiz biliriz ve tanırız. Evlatları da benim arkadaşlarım olur. Bir kez daha ben inandım ki ‘Eğer insanın kazancı helal ise harcadığı yerlerde hep meşru, makul, insanların istifade ettiği ve dua ettiği güzel işler olur. Burada bunu şahitlik etmeye devam ediyoruz. Rahmetli Hacı amcayı, ahirette Cenab-ı Hakkın rahmetiyle merhametiyle muamele etmesini ve en güzel köşelerde ağırlamasını niyaz ediyoruz. Kayseri, bilindiği üzere hayırseverlikte zirve yapmış ve şampiyonluğu kimseye bırakmayan bir ildir” dedi.

 

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da Kayseri'de son bir ayda açılan üçüncü cami olduğunu belirterek, “Bugünkü açılışını yaptığımız camimizi inşa eden ve hayırda bulunan Hacı Mehmet Çolakbayrakdar'a Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Evlatlarına bu hayır için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kayseri'mizin farklılığı hayırda yarışmasıdır. Eğitimden sağlığa birçok alanda hayırseverlerimizin eserlerini görüyoruz ve şehrimizin birçok ihtiyacı karşılanmaktadır. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Protokol konuşmaları sonrası İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven tarafından yapılan duanın ardından Hacı Mehmet Çolakbayrakdar Camii açılış kurdelesi kesildi.

 

Açılış törenine; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, önceki dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız ve İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Uzun, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, bölge sakinleri ve davetliler katıldı.

 

Açılış sonrası İl Müftüsü Sayın Güven, Hacı Mehmet Çolakbayrakdar Kur’an Kursu’nu ziyaret etti ve Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Uzun’dan Kur’an kursu hakkında bilgi aldı.