T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kayseri Müftülüğü

15.08.2020

SAHABİYE RECEP MAMUR CAMİİ İBADETE AÇILDI

Kayserili hayırsever İşadamı Recep Mamur tarafından Sahabiye Mahallesi'ne yaptırılan Sahabiye Recep Mamur Camii 14.08.2020 Cuma günü düzenlenen törenle ibadete açıldı.

 

İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven tarafından Recep Mamur Camii'nde Cuma namazı öncesinde vaaz konuşması yapıldı, hutbe okundu, daha sonra da Cuma namazı kıldırıldı. Sayın Güven vaazında, Tevbe Sûresinin 18. Âyeti bağlamında camilerin maddi ve manevi imarından bahsetti. Okuduğu Cuma hutbesinin konusu ise, “Şükreden Huzur Bulur” başlığını taşıyordu.

 

Cuma namazı çıkışında yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, “Güzel bir Cuma namazından sonraki süreçte buraya geldik ve şimdi de camimizin açılış prosedürünü yerine getiriyoruz. Bu açılışın hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Kayserimiz gelişiyor ve güzelleşiyor. Kayseri, hayırseverliği ile anılan bir yer. Nerede sağlık ocağı, okul ve cami varsa üzerinde bir hayırseverin ismi var. Bize bugün de bu güzel tabloyu yaşatan Recep ağabeyimize sağlıklı hayırlı ve uzun ömürler dilerken, böyle bir eser için de kendisine teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Recep Mamur ile Kayserispor'da tanıştıklarını ve o zamandan beri de hayır işi yaptığını söyleyen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de, “Bugün burada açılışını yaptığımız camimiz, yılarca inşallah Kayserimize hizmet etsin. Camileri yaptıranların Allah'a ve ahirete iman eden insanlar olduğunu söylüyor hadisler. Bu adeta camiyi yaptıranın imanının bir alameti olarak önümüzde duruyor. O kadar güzel hadisler var ki okuyan herkes keşke ben de yaptırsam diyecektir diye düşünüyorum. Allah hepimize cami yaptırmayı nasip eylesin. Camiler bir taraftan böyle güzellikler taşıdığı gibi, bir taraftan da bizim dinimizin, imanımızın şiarı olarak yapılıyor. Aynı zamanda bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda ezanımızın okunduğu, İstiklal Marşımızın söylendiği bu topraklarda bu ortamın devamını niyaz ediyoruz. İşte camiler de bir noktada tapusudur buraların. Allah razı olsun Kayseri'deki tüm camiler neredeyse hayırseverlerimizin. Hayırseverler arasında Türkiye'ye bakacak olursak zirve olan şehir Kayseri diyebiliriz. Kayserimiz hayırseverlikte zirve olduğuna göre, kazancı da helaldir” dedi

 

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, “Böylesine hayırlı bir günde hayırlı bir işin açılışı için bir araya geldik. Bu hayrı gerçekleştiren ve toplanmamıza vesile olan Recep Mamur beyefendiye çok teşekkür ediyoruz, Allah hayrını kabul etsin diyoruz. Öldükten sonra amel defteri kapanmayan insanlar var. Bu insanlar sadaka-i cariye yapanlardır. Bu insanlar vefat ettikten sonra da amel defterleri kapanmıyor. Bu nedenle de biz, hayırseverimiz Recep Mamur'a Kayseri olarak teşekkür ediyoruz ve hayırlarının devamını da bekliyoruz. Az önce kendisi de bir okul sözü verdi bize. İnşallah seneye yaptıracağını söyledi. Ben tekrar kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Protokol konuşmaları sonrası İl Müftüsü Sayın Güven tarafından yapılan duanın ardından caminin açılış kurdelesi kesildi.

 

Sahabiye Recep Mamur Camii'nin açılış törenine, Kayseri Valisi Şeymus Günaydın, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven,  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Uzun, Hayırsever İşadamı Recep Mamur ve vatandaşlar katıldı.