T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kayseri Müftülüğü

30.07.2020

İL MÜFTÜSÜ PROF. DR. ŞAHİN GÜVEN'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

KURBAN BAYRAMI

MESAJI 2020

 

Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi canlı tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan Kurban Bayramı’na 31 Temmuz 2020 Cuma günü kavuşmuş olacağız. Bu vesileyle Yüce Rabbimize hamd ediyor, Sevgili Peygamberimize salât ve selâmlarımızı arz ediyoruz.

Kurban; Rabbimize, birbirimize, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olmak demektir.

Kurban ibadeti, Kur’an-ı Kerim’de ilahi simge ve dini sembollerden biri olarak ifade edilmekte, kurban kesme işlemi başlı başına bir kulluk davranışı olarak öngörülmektedir. Bu bakımdan Kurban Bayramı’nda; bayram namazından sonra kurban kesmek, dini bir görevdir. Mukim ve zengin olan her Müslüman Allah’a yakın olmak ve Onun sevgisini kazanmak niyetiyle kurban kesmelidir. Kurban kesilirken özellikle besmele çekilmesi ve Allah için kesilmesi önem arz etmektedir. Her ibadetin bazı şart ve özellikleri olduğu gibi Kurban ibadetinin de belirli özellikleri vardır. Kurban özelliği taşıyan hayvanların kurban bayramının ilk üç günü içerisinde kesilmesi gerekir. Kurban kesilmeden bedelinin verilmesi ile kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Bu ibadetin önemini belirten Hac Suresinin 37. ayetinde ise; “Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.”  buyrularak her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde de insanın Allah'a karşı sorumluluk bilinci ve yalnızca Allah’ın rızasını gözetmenin ne kadar büyük bir önem arz ettiği özellikle belirtilmiştir.

Bayramlar, bizleri fıtratımızla buluşturan, sevgi ve kardeşlik bağlarımızı güçlendiren, birlik, beraberlik, paylaşma, dayanışma ve rahmet günleridir.

Bayramlar, bütün insanlığın sevinci olursa anlam kazanır. Dolayısıyla, bugün, açlık, yoksulluk, zulüm ve şiddet sarmalında kuşatılan dünyanın felaha kavuşması ve insanlığın hep beraber bayramı yaşaması için çalışmak önemli bir vazifemizdir. 

Bayramlar, bizleri istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran en müstesna zaman dilimleridir. Bayramlar, zamanı başka zaman, cihanı başka cihan eyleyen, mahzun gönüllere sevinç ve müjde tattıran, coşku ve barış rüzgârlarının dalga dalga yayıldığı ulvî zaman dilimleridir. Bu coşku, bayram sabahı, bayram namazı ile birlikte tekbirlerle gürleşir, gönülden gönüle, evlerden evlere taşınır; sokaklara, meydanlara taşar; müminlerin yüzünde ve sesinde hayat bulur. Bayramlar, her yıl gelip geçen sıradan bir tatil günü değil, insanî ve İslamî güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygının en güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleridir. Bayramlar mutluluğun ve sevincin hakkını verme günleridir.

Onun için bu kutlu zamanları fırsat bilerek, ailemiz, akrabalarımız ve yakınlarımızla hemhal olmalı,  sevgi ve merhamete muhtaç yetim, garip, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin sevinci olmalıyız. 

Ancak bugün üzülerek görüyoruz ki birçok İslam topraklarında ve insanlık âleminde rabbin yüce katında bayramı hak ettiği halde, Coronavirüs (covid-19) salgın hastalığı, savaş, şiddet ve terör gölgesinde bayramını bayram gibi yaşayamayan kardeşlerimiz var.

Kurban Bayramı’nda Covid-19 önlemleri kapsamında öncelikle virüsle mücadelede hepinizin bildiği gibi maske, mesafe ve temizlik kuralları çok önemli. Bundan dolayı kurbanlarımızı keserken bu üç kurala uyma hususunda azami gayreti gösterelim. Özellikle hisseli kurban kesen kardeşlerimiz birarada yakın bir şekilde bulunmamalıdır. Hisse paylaşımında ise sosyal mesafe hususunda çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Bayramlaşma için mümkün olduğu kadar bir araya gelmemeye gayret edelim. Toplu bayramlaşma törenleri yapmayalım. Ev ziyaretlerinde ise sürenin kısa tutulması, mesafenin korunması ve maske kullanılmasının çok önemli olduğunu bilelim. 

Bu bayram bayramlaşma sırasında tokalaşma, el öpme ve sarılma gibi adetlerimizi uygulamayalım. Unutmayalım kurallara uymamamız sonucu bir kardeşimizin rahatsızlanması durumunda kul hakkına girmiş oluruz.

Toplum olarak bu mücadeleyi kazanmamız için hepimizin kurallara uyma konusunda azami gayret göstermesi büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca, milletçe dayanışma ve kenetlenmeye muhtaç olduğumuz bu günlerde, kurban ve bayram, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştiren büyük bir nimet ve ibadettir.

Başkanlığımızca organize edilen ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile yürütülmekte olan ve “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” teması ile başlatılan “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonuna” Türkiye’de ve Dünya’da 65 ülkede 500 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması hedeflenmektedir. Kesilen kurbanların yurtiçinde ihtiyaç sahiplerine ve sığınmacılara dağıtılırken, yurt dışında ise açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu mazlum kardeşlerimize dağıtılacaktır. Hedeflenen 500 bin kurban hissesinin yaklaşık 1225 hissesi şehrimizde kesimi yapılıp dağıtılacaktır. 

Özellikle; 30 Temmuz Perşembe Arefe günü sabah namazından başlayan ve bayramın dördüncü günü ikindi namazında son bulacak olan teşrik tekbirlerini, her farz namazı sonunda getirmeyi de unutmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, bayram vesilesiyle araçlarıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın araçlarının bakımını yaptırmalarını, uykusuz ve dikkatsiz araç kullanmamalarını, trafik kurallarına uymalarını hatırlatır, daha nice sağlıklı, mutlu ve umutlu bayramlara kavuşma temennisi ile aziz milletimizin ve yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik eder; bu bayramın, barış, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerine hâkim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

                                                                                                                                  

                                                                                                                              Prof. Dr. Şahin GÜVEN

                                                                                                                                    İl Müftüsü

 

                  

                      NOT: BAYRAM NAMAZI 06:11’de KILINACAKTIR.