01.01.2015

İL MÜFTÜ YARDIMCISI YAŞAR BOLAT

Yaşar BOLAT

Kayseri İl Müftü Yardımcısı

 

Yozgat İli Sarıkaya İlçesi’nde doğdu. İlköğrenimini  tamamladıktan   sonra Dini ilimler tahsiline Konya Havza Nuraniye Kur'an Kursunda   hafızlık  eğitimiyle başladı. Hafızlığını  ikmal ettikten sonra  İmam Hatip Lise tahsilini, müteakip  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde  Lisans eğitimini   tamamladı.  Diyanet İşleri Başkanlığı  Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezinde    kursiyer olarak   Dini Yüksek İhtisas eğitimine başladı ve 2004 yılında  mezun oldu. 

 

Görev hayatına müezzin  kayyım olarak  başladı. İlerleyen süreçte   Kur’an Kursu Öğreticisi olarak  devam  etti. 2004 yılında  Dini Yüksek  İhtisastan mezun olduktan sonra Boğazlıyan'a vaiz  olarak atandı. 2005 yılında Şanlıurfa Bozova  İlçesine  Müftü olarak atandı.  Üç yıl Bozova ilçe Müftülük  görevinden sonra sırasıyla    Nevşehir Acıgöl İlçe Müftüsü, Nevşehir İl Müftü Yardımcılığı  İncesu İlçe Müftülüğü  görevlerinde bulundu. 

 

Ocak 2020  tarihinden itibaren de   İl Müftü Yardımcısı olarak Kayseri İl Müftülüğüne  atandı ve halen bu görevine devam etmektedir.

 

Görev Alanı:

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

                         İrşad Hizmetleri veDaire Başkanlığı

                         Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı

Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi ile ilgili iş ve işlemler