06.03.2019

ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ

                                                                                                                                       

       ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

 

Dinî hayatımızda "Üç Aylar'' olarak bilinen feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir defa daha girmiş bulunmaktayız. 08 Mart 2019 Cuma Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü, bu ayın ilk Cuma gecesi olan 07 Mart 2019 Perşembe akşamı da "Regaib Kandili'' dir.

 

Üç Aylar, Kamerî Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, mânevî huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilâhî rahmetin coştuğu aylardır.

 

Hicri takvimin yedinci ayı olan recebin ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece dini kültürümüzde Regaip Gecesi diye adlandırılır. Recep ayı bir yandan şaban ve ramazan ile birlikte hem üç aylar diye bilinen mübarek zaman dilimi içinde, hem de zilkade, zilhicce ve muharrem ile birlikte haram aylar olarak bilinen hürmetli zaman dilimi içinde yer alır.

 

Peygamber Efendimiz ( s.a.s.), bu ayın ilk günlerinde, 

 

اَلّهُمَّ باَرِكْ لَناَ فِي رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلَّغْنآَرَمَضاَنَ   “Allah’ım ! recep ve şabanı hakkımızda mübarek eyle, bizi ramazana ulaştır.” [Ahmed, I, 259] şeklinde dua etmiştir.

 

Regaip Gecesi’nin içerisinde bulunduğu recep ayını, Allah Rasulü (s.a.s.)’nün ömrünün bazı yıllarında diğer aylardan farklı olarak oruç tutarak geçirdiği görülmektedir. Örneğin Rasulüllah (s.a.s.) bazen, sahabe “Allah’ın Rasulü, artık orucu bırakmaz” deyinceye kadar oruç tutardı. Bazen de, onlar “Artık oruç tutmaz”, deyinceye kadar orucu terkederdi. [Müslim, Sıyam 179]

 

Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber, geceyi tövbe, dua ve ibadetle geçirmek sevap kazanmaya vesile olur.

 

İnsanoğlu, yaşadığı günlerde farklılıklar olmazsa, belli alışkanlıklarıyla hayatını sürdürür. Fakat alışkanlıklarının dışında ve farklı durumlarla karşılaşırsa kendine bir çeki düzen verir. İşte idrak edeceğimiz üç aylar ve bu aylar içerisinde bulunan mübârek geceler, mü'minin hayatındaki mûtad gün ve geceler arasında fazlasıyla sevap kazanacağı kıymetli zaman dilimidir. Şurası bilinmelidir ki, insan bu dünyada nasıl yaşamışsa, kıyamet gününde, Allah'ın huzuruna, dünyada işledikleriyle birlikte varacaktır. Götürdükleri iyi ise, sevinip mutlu olacak; kötü ise, pişmanlık duyarak mahcup olacaktır. Ancak bu mahcubiyetin orada faydası da olmayacaktır. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

 

"Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır." [Haşr, 18.]

 

"Üç aylar" diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları, Yüce Allah'ın ruhumuza ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimidir. Yapılan dileklerin dalga dalga Allah'a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller geçididir. Melekî olduğu kadar, şeytânî özelliklere de sahip ve günah işlemeye müsait olan insanın günahlarından tövbe edip temizlenmesi için üç aylar bir fırsattır. Kısaca üç aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir. Ramazandan önce oruçla buluşanlar, Cuma namazına koşanlar, namaza başlayanlar, ibâdetlerini çoğaltanlar, tövbe ile Allah'a yönelenler... gibi mânevî kazanç elde edenlerin çokça görüldüğü anlardır üç aylar.

 

Hayatımızda âdeta otokontrol sisteminin kurulmasına vesîle olan mübarek üç aylar ve kandiller, dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi güçlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır.

 

İşte idrâk etmekte olduğumuz mübarek üç aylar; Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Aramızdaki çekişmeleri, tefrika ve ihtilâfları, şahsî menfaat hesaplarını ve basit düşünce farklılıklarını bertaraf etmeli; her zamandan daha çok muhtaç olduğumuz ve Yüce Dinîmizin bizden ısrarla istediği; barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini, insânî ve ahlâkî meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.

 

Bütün Halkımızın ve Kayserililerin üç aylarını ve Regâib Kandilini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlâ'dan niyâz ediyorum. 

 

                                                                                                              

                                                                                                          Prof. Dr. Şahin GÜVEN

                                                                                                          İl Müftüsü

 

PROGRAM

 

Konuşmacı

Cami Adı

Tarih

SAAT

Prof. Dr. Şahin GÜVEN
İl Müftüsü

Hunat Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Yahya POLAT

Melikgazi İlçe Müftüsü

Cami-i Kebir

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Mehmet İZCİ

İL Müftü Yardımcısı

Org. Hulusi Akar Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Ahat TAŞCI

İl Müftü Yrd.

Organize Sanayi Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Dr. Ömer ÖZBEK

Öğrt. Üyesi

Üniversite Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Mehmet ÖZBEK

Hacılar İlçe Müftüsü

OSB. Fevzi Mercan

Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

Durmuş Ali TURAÇ

Vaiz

Mimarsinan OSB

Camii

07.03.2019

Akşam namazı sonrası

 

 

Hunat camiinde yapılan program diğer camilerimize de ulaştırılacaktır.